The TL-SG2210P supports 8 ports of IEEE 802.3af-compliant PoE and has a total power supply of 53W to power any 802.3af compliant power device. It’s an efficient and cost-effective choice to work with wireless access points, surveillance cameras, IP phones and other PoE supported devices, while getting rid of cables or power lines running around. Compact and flexible, the TL-SG2210P is ideal to flexibly use PoE to deploy wireless access points or IP-based network surveillance cameras for projects or small business networks.
PoE Features
|---|---|
| Interface | 8 10/100/1000Mbps RJ45 Ports 2 1000Mbps SFP Slots (Auto-Negotiation/Auto MDI/MDIX) |
| PoE Ports (RJ45) | Standard: 802.3af compliant PoE Ports: 8 Ports Power Supply: 53W |
| Dimensions (W X D X H) | 8.2 x 4.9 x 1.0 in (209 x 126 x 26mm) |
| Fan Quantity | Fanless |
| Power Consumption | Maximum (PoE on): 63.4W (220V/50Hz) Maximum (PoE off): 10.4W (220V/50Hz) |
| Power Supply | 100~240VAC, 50/60Hz |